Probouzíte se každé ráno se ztuhlými klouby a máte pocit, že nejste tak pohybliví, jako dřív? Možná se vám to nezdá, ale máte nějaký vážnější problém, který byste měli začít řešit se svým lékařem. Jak ale i během léčby zajistit, aby byly klouby funkční co možná nejdéle?
Občasnou ztuhlostí trpí každý z nás. Například po noci, kterou jsme strávili v nepřirozené spací poloze. Ztuhlí můžeme být i po celodenním sezení ve škole či v práci nebo po dlouhém cestování.
Co když ale ztuhlé tělo řešíte každý den? Není to nějaké divné? A co za tímto jevem může všechno být? V neposlední řadě se také vyplatí zjistit, jestli na tento podivný problém existují nějaké úlevové prostředky, díky kterým se udržíte aktivní.
Co znamenají ztuhlé klouby?
Pokud máte ztuhlé klouby, nejčastěji to znamená, že se musíte pořádně rozcvičit a rozpohybovat. V opačném případě můžete zaznamenat snížený rozsah pohybu, takže se nemůžete věnovat svým každodenním aktivitám. (Případně můžete, ale jde to hůř než obvykle.)
Někdy může být ztuhlost kloubů a těla pouze přechodná. Jindy může jít o projev nějakého vážnějšího onemocnění. Neobvyklá není ani tělesná ztuhlost, která je způsobena vyšším věkem.
Příznaky a příčiny
Příznak ztuhlých kloubů už jsme čátečně popsali výše, ale opakování je matkou moudrosti, takže si tento problém přiblížíme ještě krapet víc.
Ztuhlé klouby může doprovázet:
- Bolest
- Pocit tlaku
- Otok
- Praskání a lupání při pohybu
- Snížená pohyblivost
Co se týče možných příčin, ty bývají různé. Jedním z viníků bývá vyšší věk, kterému se neubrání nikdo z nás. Přirozenou příčinou může být i dlouhá neaktivita, proto můžete řešit ztuhlé klouby ráno po probuzení, kdy nebyly po dobu několika hodin řádně promazány kloubní tekutinou.
Dále musíme zmínit osteoartrózu, revmatoidní artritidu, dnu, lupénku, která může u některých lidí postihnout i klouby, úraz kloubu, bursitidu (což je zánět tíhového váčku) a mnoho dalších příčin, se kterými se mohou setkat jak mladí lidé, tak senioři.
Tipy, jak uvolnit klouby
Protahování a cvičení
Pokud jste delší dobu cestovali nebo jste nebyli aktivní, pomůže vám lehké protažení. To se ostatně doporučuje i při některých chronických chorobách kloubů. Klouby vyžadují pravidelné promazávání kloubní tekutinou. Pohyb navíc přispívá k posílení svalů, které udržují kloub ve správné pozici. Pokud nevíte, jak máte postupovat, rozhodně ničemu neuškodí fyzioterapie.
Léky na bolest
Pro některé lidi je pohyb při problémech s klouby skutečně nepříjemný. Aby se pro ně stal snesitelnější, v krajním případě je možné sáhnout po lécích na bolest, které ji dovedou přijatelně snížit. Některé léky také mohou působit proti zánětům, které se mohou v kloubech vyskytnout.
Mast
Bolavé a ztuhlé klouby může vhodně podpořit i správně zvolená mast. Na trhu jsou takové, které dovedou zmírňovat zánět a podporovat pohyblivost. Hodně oblíbený je například koňský kaštan a konopí. Sáhnout ale můžete i po některých dalších. Některé krémy a masti obsahují mírně znecitlivující látky, které dovedou krátce po aplikaci na kloub snížit pocit nepohodlí, takže se můžete snáze věnovat tomu, čemu zrovna potřebujete.
Léky od lékaře
V případě, že je vaše situace víc specifická a vyžaduje asistenci lékaře, ten vám může píchnout obstřik. Případně vám může nabídnout přípravky s obsahem kortikosteroidů. Také ale můžete mít problém, který souvisí s vaší imunitou. Pokud organismus napadá sám sebe, doktor vám může předepsat léky, které dovedou zmírnit jeho odezvu.
Teplá koupel
Na uvolnění ztuhlých kloubů může mít v určitých momentech dobrý vliv i teplá koupel, do které můžete dát i bylinky a speciální koupelové oleje s bylinnými extrakty. Takto postupovat můžete třeba po zvýšené námaze nebo v případě, že vás trápí ztuhlé klouby ve vyšším věku. Tento postup ale nemusí být vhodný v situacích, kdy je v kloubu přítomen zánět.
Flexibilní klouby díky správné kloubní výživě
Rozhodně nešlápnete vedle ani s dlouhodobým užíváním kvalitní kloubní výživy, která není určena jen pro seniory, ale také pro sportovce, fyzicky pracující jedince a další lidi, kteří mají zájem o cílenou podporu svého pohybového ústrojí.
Při výběru doplňku stravy na klouby se však nezapomínejte dívat na jeho konkrétní složení. To by mělo obsahovat především komplex několika pečujících látek.
Proto se na etiketě snažte najít glukosamin, chondroitin, MSM, kolagen, vitamín C, kadidlovník pilovitý a další látky, které mohou podpořit i normální stav kostí. Ani kvalitní kloubní výživa však nic nezmůže, když ji nebudete užívat v požadovaném množství každý den.