O tom, že existuje zánět zubu nebo ledvin, už jste asi někdy něco slyšeli. Ale zánět kolene? To je pro mnohé novinka. Jelikož se ale může týkat jednoho dne i vás, v následujících několika řádcích se podíváme na to, jak ho bezpečně poznáte.
Zánět kolene rozhodně není žádná legrace. Kolena při stání a při chůzi nesou váhu celého našeho těla, takže není žádoucí, aby bylo jedno z nich vyřazeno z provozu. Co se týče zánětu, ten může postihnout jedno, ale klidně i obě kolena najednou. Jelikož se ale za tímto jevem může schovávat široké spektrum příčin, nemusí být pro člověka jednoduché vyhodnotit situaci tak, aby se brzy dočkal úlevy.
Co byste měli o zánětu kolene vědět? Na to se zaměříme níže.
Co je to zánět kolene?
Bolest a zánět kolene může způsobovat úraz, v průběhu kterého dochází k poškození tkáně, ale může jít i o projev mnoha dalších zdravotních problémů, které se tradičně řeší za asistence lékaře. (Mnohé totiž bývají chronického charakteru.) Jelikož zánět tělo oslabuje, můžete kromě únavy a bolesti vnímat i další přidružené potíže.
Nejčastější příčiny zánětu v koleni
Zánět většinou indikuje, že se do kloubu dostala cizorodá látka, nebo infekce. (Nemusí to být ale nutně pravidlem, u revmatoidní artritidy zánět vzniká tak, že tělo napadá svoji vlastní tkáň, kterou z nějakého důvodu považuje za hrozbu.)
Zánět kolene může spustit:
- Dna
- Osteoartróza
- Zánět tíhového váčku
- Dislokace
- Poranění menisku
- Přetržený vaz
- Nádor
- Špatný postoj
- Opotřebování kolen
- Úraz
A mnoho dalších problémů.
Příznaky a projevy
Každý člověk prožívá zánět v kolenou odlišně. Kromě bolesti ale můžete pozorovat i zhoršenou pohyblivost kolen, otékání, horkou kůži a pocit nepohodlí. V některých případech se může přidat i celková únava, horečka a pocit celkového oslabení organismu.
Co pomůže při zánětu kolene?
Pokud jste si způsobili úraz, co nejrychleji se dostaňte do pohodlné pozice a podložte si koleno polštářem nebo srolovanou dekou. Také pomáhá klid na lůžku a chlazení ledem, který sníží otok a bolest.
Co se týče dlouhodobých zánětů, doporučuje se užívání léků proti bolesti a léků proti zánětům. Dobrým tipem jsou i masti s protizánětlivým a mírně anestetickým účinkem, které vás mohou na nějakou dobu znovu postavit na nohy.
Z dlouhodobého hlediska se pak hodí užívat kvalitní kloubní výživu s komplexním složením, jejíž složky dovedou tlumit zánět a podporovat normální pohyblivost kolen. Jak ji ale poznáte?
Ve složení se dívejte po:
- Kolagenu
- Vitamínu C
- MSM
- Glukosaminu
- Chondroitinu
- Kadidlovníku pilovitém
- Vápníku
- Vitamínu K2
A po dalších látkách, které jsou důležité pro normální stav pohybového ústrojí.
V případě, že se zánět ani při veškeré snaze dlouhodobě nelepší, jde o důvod, proč vyhledat pomoc lékaře.