Hydrolyzovaný kolagen je součástí velkého množství doplňků stravy na podporu normálního stavu kloubů. Je opravdu kolagen na klouby tak účinný? Jelikož ale spousta lidí netuší, na co přesně je dobrý, podíváme se na vše důležité, co byste o něm měli vědět.
Tipů na to, jak užívat kolagen, zas tolik není. Především proto, že jde o látku, která se prakticky nevyskytuje v našem jídelníčku. (Výjimkou jsou snad jen kvalitní vývary z kostí a okusování chrupavek z kostí pečeného kuřete.)
Většina lidí se proto obrací na doplňky stravy s jeho obsahem. Jenže, pokud nevíte, jak který typ kolagenu funguje, a zároveň netušíte, že pro jeho dobrou účinnost musíte společně s ním přijímat i další látky, může se celkem lehko stát, že vaše útrata nakonec přijde vniveč.
Jak správně doplnit kolagen? A proč je pro tělo vlastně tolik důležitý?
Co je to kolagen?
Kolagen je skleroprotein. Ve své podstatě jde o bílkovinu, která není rozpustná ve vodě. Zajímavostí je, že v těle savců tvoří až 30 % všech proteinů. Nachází se především v mezibuněčné hmotě. Najdeme ho ale i v kůži, v kloubech a na mnoha dalších místech, pro které je důležitá flexibilita a pružnost. (Orgány, cévy…) Pozvolný úbytek kolagenu, který se spojuje s vyšším věkem, má navíc vliv na stárnutí organismu. Ačkoliv v současné době rozeznáváme kolem 27 druhů kolagenu, v doplňcích stravy nejčastěji narazíme na kolagen I. , II. a III. typu.
Kolagen I. typu je v těle nejběžnější a nejčastěji ho objevíme v pojivových tkáních. Kolagen II. typu bývá v kloubech. Kolagen III. typu je zase důležitý pro kůži a pro pružnost cévního systému.
Kdy pomůže – účinky
Kolagen se doporučuje hlavně lidem, kteří trpí na bolesti kloubů. Ačkoliv nemá okamžitý nástup účinků, při dlouhodobém užívání může zmírnit záněty a podpořit jejich normální pohyblivost. Přirozený úbytek kolagenu v organismu se navíc považuje za rizikový faktor některých chorob pohybového aparátu, z toho důvodu ho můžete užívat i preventivně. (Tím spíš, pokud intenzivně cvičíte nebo máte fyzicky náročnější práci.)
Kolagen vám také může nabídnout:
- Ochranu kostí před ztrátou hmoty
- Podporu normální funkce svalové hmoty
- Podporu zdraví srdce
- Podporu normálního vzhledu vlasů a nehtů
Kolagen na klouby
Jak už bylo řečeno výše, kolagen se hodí začít užívat už v mladším věku, kdy ještě žádné vážnější problémy s pohybovým aparátem nemáte. Jeho dobrým zdrojem pro vás může být kvalitní kloubní výživa, která obsahuje i další látky pro podporu normálního stavu kostí, kloubů, svalů a šlach. Dobře si ale hlídejte obsažený typ kolagenu a to, jestli se ve složení nachází další látky, které podporují jeho účinnost.
Vitamín C a kolagen
Kromě správného typu kolagenu sledujte, zda se ve složení nachází i vitamín C, který je pro jeho využití v těle klíčový. Tělo totiž bez vitamínu C nedokáže kolagen produkovat tak, jak bychom si od něj v ideálním případě představovali. Kromě jiného, vitamín C platí za významný antioxidant, který dovede bojovat proti volným radikálům a zánětům. Jelikož je zánět v bolavých kloubech občas přítomen, určitě se vyplatí brát zvýšený přísun vitamínu C do organismu vážně.
Užívání a kloubní výživa
Jelikož je kolagen v normální stravě pro většinu z nás nedostupný, nejlepším řešením je dlouhodobé užívání vícesložkové kloubní výživy, která obsahuje i další látky, které jsou důležité pro normální stav kloubů.
Komplexní složení poznáte kromě kolagenu a vitamínu C podle obsahu:
- Glukosaminu
- Chondroitinu
- MSM
- Vápníku
- Vitamínu K
A mnoha dalších látek, jejichž doplňování je důležité pro normální stav kostí a dalších částí vašeho pohybového ústrojí.