kloubní výživa

Kloubní výživa pro lidi: 7 látek, které v ní nesmí chybět

Po bolavých kloubech netouží skoro nikdo, i tak se s nimi ale potýká velké množství jedinců. Zatímco některé choroby pohybového ústrojí vznikají vlivem věku a dalších rizikových faktorů, mezi které patří i funkce imunitního systému, na další má vliv jejich opotřebení v práci a při sportu. Ať už váš problém vyvolalo cokoliv, dnes se podíváme, co přesně byste měli hledat v dobré kloubní výživě.

Mnoho lidí považuje kloubní výživu za něco, po čem sahají pouze staří lidé, kteří mají chuť zajet si na víkendový výlet někam do Alp. (Nebo alespoň do našich domácích Krkonoš.) Pravda je ale taková, že o klouby by se měli starat lidé všech věkových kategorií. V některých případech i dospívající a mladí lidé, kteří provozují nějaký vrcholový sport (kam se řadí i společenský tanec) nebo kteří tráví hodně času nějakým náročnějším cvičením.

Dalším mýtem o kloubní výživě je to, že se má užívat až v době, kdy pociťujete první problémy. Jelikož je lepší jim předcházet (a nikoliv je řešit až ve chvíli, kdy se objeví), kvalitní kloubní výživu můžete užívat i preventivně.

Jak ale poznáte, že jste si ji vybrali správně? Pokud tápete, cenná vodítka vám nabídneme níže.

kdy užívat výživu na klouby

Kdy užívat výživu na klouby?

Když pomineme děti do 18 let, v následujících letech může brát kloubní výživu prakticky každý, kdo o to má zájem. Kromě sportovních nadšenců a bodybuilderů by po ní měli sáhnout fyzicky pracující lidé, u kterých existuje zvýšené riziko opotřebení pohybového aparátu.

Dále po ní mohou sáhnout lidé, kteří sice fyzicky aktivní moc nejsou, ale pomalu se zvyšuje jejich věk a cítí, že by chtěli svému tělu dopřát něco navíc. Pak tu také máme lidi po úrazech a seniory, kteří mají zájem o prodloužení fyzicky aktivního období.

7 látek, které by měla obsahovat

Na trhu je nepřeberné množství druhů kloubních výživ, ve kterých může být těžké se nějak orientovat. Zvlášť, když některé obsahují jen naprostý základ a další toho mají ve složení mnohem víc. Proto se podíváme na to, po kterých látkách byste se měli ve složení dívat, a které naznačují, že jste si vybrali správně.

Kolagen

Naprostým základem každé dobré kloubní výživy je kolagen I. a II. typu. Kolagen se v našich tělech přirozeně nachází, postupem času ale dochází ke zhoršování jeho produkce, což se odráží jak na stavu naší pokožky, tak právě i na stavu našeho pohybového aparátu.

V současné době víme, že doplňování kolagenu do těla z externího zdroje (kterým jsou právě doplňky stravy) má jednoznačně smysl, protože kolagen dovede podporovat normální hustotu kostí a normální stav kloubních chrupavek. Užívání kolagenu při cvičení navíc může podpořit růst svalové hmoty. Aby ale mohlo tělo s kolagenem správně pracovat, ve složení kloubní výživy hledejte i vitamín C.

co nesmí chybět v kloubní výživě

MSM

MSM je zkratka pro látku, které se říká Methylsulfonylmethan. Jde o organickou sloučeninu síry, která se přidává do doplňků stravy na podporu kloubů a do přípravků pro pěstěný vzhled vlasů. Zajímavostí je, že se dostává do potravního řetězce prostřednictvím srážek.

Mezi hlavní benefity MSM patří redukce bolestí kloubů a svalů. Dále redukuje záněty a zlepšuje tělesnou regeneraci po sportu a úrazech. V neposlední řadě, MSM přispívá ke zlepšení pohyblivosti kloubů.

Chondroitin sulfát

Chondroitin je látka, která se přirozeně nachází v kloubních chrupavkách. Z toho důvodu ho poměrně často užívají lidé s osteoartrózou, která zhoršuje jejich normální funkci. Dlouhodobé užívání této látky může vést ke zmírnění bolestí kloubů. Nejlépe ale funguje v kombinaci s dalšími látkami.

výživa na klouby látky

Glukosamin sulfát

Glukosamin je taktéž složkou, která se přirozeně nachází v lidských kloubech. Tato látka má potenciál zmírňovat záněty. Také podporuje normální stav kloubů a může se používat jako podpůrný prostředek při léčbě onemocnění kloubů a kostí. Nejlépe si při užívání rozumí s chondroitinem, se kterým patří neodmyslitelně k sobě.

Kadidlovník pilovitý

Kadidlovník pilovitý, nebo také Boswellia serrata, je rostlina, která se dlouhodobě používá v lidové medicíně Afriky a Asie. Lidé těchto národů věřili, že pomáhá bojovat proti zánětům. Když se tomu podívala na zoubek naše moderní věda, opravdu potvrdila, že užívání kadidlovníku pilovitého může mít na redukci zánětů pozitivní vliv.

Kadidlovník vám může v tomto ohledu nabídnout:

  • Zmírnění potíží způsobených revmatoidní artritidou
  • Zmírnění potíží způsobených osteoartrózou
  • Zmírnění potíží při zvládání zánětlivých onemocněních střev
  • Zmírnění potíží při astmatu

Při problémech s klouby může užívání kadidlovníku pilovitého přispět ke zmírnění bolesti. Také může postupem času přispět ke zlepšení pohyblivosti kloubů.

jak vyživit klouby

Vápník

Vápník si rozumí především se zdravím lidských kostí. Mnoho lidí se domnívá, že ho nejvíc potřebují v průběhu dětství, kdy dochází k postupnému růstu postavy. Ve skutečnosti ho ale tělo potřebuje i v pozdějších letech, protože vlivem stárnutí dochází ke zhoršení kvality kostní hmoty. (U žen hrozí osteoporóza hlavně v období přechodu, ale úbytek kostní hmoty se může projevit i dřív. Typicky komplikovanějšími frakturami, které vznikly už při menším traumatu.)

Z toho důvodu byste měli dbát na to, abyste měli dostatečný přísun vápníku i v pozdějších etapách svého života.

Vitamín K2

Samotný příjem vápníku kostem nestačí, aby se mohl dostat tam, kam potřebuje, je důležité, abyste mysleli i na pravidelný přísun vitamínu K2, který je taktéž důležitý pro normální stav kostí. Jelikož je ale za normálních okolností vstřebatelnost vitamínu K2 ze stravy relativně malá, hodně lidí se uchyluje k dlouhodobému užívání vitamínu K2 z doplňků stravy.
Také nezapomínejte na to, že tuto skupinku uzavírá vitamín D3, který vitamín K2 a vápník nutně potřebují k dokončení celého procesu. K tomuto vitamínu se dostanete tak, že se vystavíte slunečnímu záření. (Také se může dodatečně přidávat do některých nápojů a potravin, typicky jde o cereálie a o džusy.) Jelikož ale sluneční svit není v průběhu celého roku dostatečně stabilní a nadměrné množství času stráveného na slunci zvyšuje riziko rakoviny kůže, taktéž se ho snažte doplňovat především z kvalitních doplňků stravy.