Artróza: Příčiny, stupně a jak zmírnit její příznaky

Artróza kolene, nebo třeba artróza kyčle, jsou poměrně časté zdravotní problémy, kvůli kterým lidé přestávají být ve vyšším věku aktivní. I když jde o nevyléčitelné onemocnění, existují tipy, které vás mohou udržet co nejdéle na nohou. Proto se podíváme, co vše můžete vyzkoušet.

artróza

Revmatoidní artritida a artróza jsou choroby pohybového aparátu, které mohou mít plíživý nástup a velmi vážné následky. Ani jedna z těchto chorob zároveň není léčitelná, lékaři se proto většinou snaží alespoň o zmírnění příznaků. I přes veškerou snahu to ale ne vždy musí stačit, proto je důležité, aby lidé, kteří tímto onemocněním trpí, převzali iniciativu a pokusili se podpořit konzervativní léčbu dalšími způsoby, které jim pomohou zvýšit kvalitu života.

Co vše byste měli o artróze vědět? Na to se zaměříme níže.

Co je to artróza?

Artróza, nebo také správně osteoartróza, je jedno z nejčastějších onemocnění kloubů. Riziko jeho vzniku se navíc zvyšuje s narůstajícím věkem. Nejčastěji toto onemocnění postihuje kolena a kyčle, může ale zasáhnout i páteř, rameno, loket, prsty a další části těla.

Zajímavostí je, že odborníci zatím dosud nedovedli objasnit, proč k tomuto onemocnění dochází. Zároveň se řadí mezi nevyléčitelné choroby, které mají tendenci se postupně zhoršovat.

co je artróza stupně

Stupně artrózy

Když přijdete k lékaři, během diagnostiky vašeho zdravotního problému posoudí stupeň artrózy, kterým trpíte. V průběhu další docházky k němu pak bude následně kontrolovat, jak se toto onemocnění dále vyvíjí.

Známe:

  • Stádium I, kdy dojde ke zúžení kloubní štěrbiny
  • Stádium II, kdy dojde k další progresi zúžení kloubní štěrbiny, k lehké nerovnováze kloubních ploch atd.
  • Stádium III, kdy dochází k další progresi zúžení kloubní štěrbiny, osteoporóze, osteoskleróze atd.
  • Stadium IV, kdy dojde k praktickému vymizení kloubní štěrbiny, deformaci kloubních konců kostí, patologickému postavení kloubů atd.

Zároveň platí, že nemoc se u vás obvykle neobjeví přes noc. Než dojde k prvním citelnějším příznakům, může to trvat i mnoho let.

Léčba artrózy – dá se zastavit?

Pokud máte štěstí, že se lékařům podaří osteoartrózu zachytit už v počátečních stádiích, mohou vám podávat léky, ale zvládnete to i bez nich. Pomáhá například redukce tělesné hmotnosti, snížení fyzické zátěže, pravidelná pohybová aktivita a další tipy, které obvykle zahrnuje zdravější životní styl.

V dalších stádiích už se dá osteoartróza zastavit jen velice těžko, lékaři se spíš snaží o tlumení bolestí a zánětů léky, což může přispět ke zvýšení kvality vašeho života. Navíc, zdravotní stav se obvykle postupem času i přes veškerou snahu zhoršuje, takže léčba nasazená lékařem nemusí být z hlediska redukce symptomů dostačující.

V krajních případech, kdy vám už nic nepomáhá, vám může být navržena operace na výměnu kloubů, která je dnes poměrně běžným zákrokem. Počítejte ale s tím, že čekací listiny jsou dlouhé, takže s největší pravděpodobností nepřijdete hned na řadu. Také se musíte připravit na negativní následky operace. (Hospitalizace, bolest, rehabilitace…)

artróza léčba zmírnění projevů

Jak zmírnit projevy artrózy?

V první řadě byste měli následovat doporučení svého ošetřujícího lékaře, protože i přesto, že vám léky nemusí stoprocentně pomáhat, bez nich to pro vás bude mnohem horší. Také nezanedbávejte zdravější životní styl, protože pokud vaše kolena a kyčle nebudou muset snášet vyšší fyzickou zátěž, budou se pravidelně hýbat (čímž dojde k jejich promazání kloubní tekutinou) a budou přijímat antioxidanty ze stravy, které bojují proti zánětům, může dojít k lehké korekci vašich příznaků.

V neposlední řadě také nezapomínejte na dlouhodobé užívání kvalitní kloubní výživy. Ačkoliv vás nevyléčí, může zmírnit bolesti při pohybu a zánět.

V jejím složení hledejte:

  • Glukosamin
  • Chondroitin
  • MSM
  • Kolagen
  • Vitamín C
  • Kadidlovník pilovitý

A další látky, které jsou důležité pro udržení normálního stavu pohybového ústrojí.