Co je to MSM? Zázrak pro vaše klouby a kosti

O užívání MSM na vlasy jste už nejspíš někdy v minulosti slyšeli. Jaké jsou ale zkušenosti s jeho používáním v oblasti zdraví pohybového aparátu? A proč je důležité užívat MSM pro lidi a ne to, které je určeno pro zvířata? 

msm

Aby klouby mohly správně fungovat, potřebují k tomu správné podmínky. Ačkoliv se s nimi většinově narodíme, vlivem stárnutí často dochází k degenerativním změnám, kvůli kterým o ně přijdeme.

Komplikace na sebe obvykle nenechají dlouho čekat. Kromě bolestí kloubů můžeme trpět na zhoršenou pohyblivost a záněty, které činí z každého kroku učiněné peklo. Jelikož si ale většina z nás přeje zůstat aktivní až do pokročilého věku, není vhodné se s tímto problémem smířit. Prvním krokem může být edukace, která vás vyzbrojí vědomostmi o tom, které látky by mohly vašemu pohybovému aparátu prospět.

Jelikož je jednou z nich právě MSM, níže se mrkneme na to, co přesně můžete od jeho užívání čekat.

co je msm účinky

Co je to MSM?

MSM je zkratka pro mnohem delší název Methylsulfonylmethan. Jde o organickou sloučeninu síry, která se využívá (nejen) v doplňcích stravy na podporu normálního stavu kloubů.

Zajímavostí je, že MSM vzniká spontánním způsobem v atmosféře Země. Další zajímavostí je, že MSM se poměrně dobře rozpouští ve vodě. (Což ho významně odlišuje od kolagenu, který ve vodě za normálních okolností rozpustný nebývá.) Do potravinového řetězce se tedy dostává prostřednictvím srážek.

Jaké jsou účinky MSM?

MSM má překvapivě velké množství pozitivních účinků, díky kterým si získalo v řadách uživatelů velkou oblibu.

Může vám nabídnout:

 • Redukci zánětů
 • Efektivnější regeneraci po cvičení a stresu
 • Redukci příznaků některých alergií
 • Podporu normálního stavu imunitního systému
 • Pestěnější vzhled kůže

Také může podpořit růst vlasů.

MSM na klouby a kosti

Schválně jsme z předchozího odstavce vynechali vliv MSM na pohybové ústrojí, protože tato problematika si zaslouží svoji vlastní kategorii. 

Užívání doplňků stravy s obsahem MSM může podpořit redukci bolestí pohybového ústrojí, kvůli které mají lidé tendenci držet se při svých aktivitách zpátky. Kromě jiného, redukce bolesti souvisí i se svaly, takže z jeho užívání mohou těžit i vášniví sportovci.  MSM také může zmírňovat projevy chronických chorob kloubů, které se často projevují tělesnou ztuhlostí.

msm na klouby užívání

Správné užívání

Pro některé lidi je MSM v doplňcích stravy na klouby moc drahé, proto hledají alternativy, mezi které často patří kloubní výživa pro zvířata. Tento krok vám ale určitě nedoporučujeme, protože zvířata mají jinou velikost těla, takže velikost dávky si budete muset pokaždé správně spočítat. Když k tomu ještě přidáme nepříjemnou příchuť a odlišné zažívání, je mnohem lepší investovat do kloubních preparátů pro lidi. 

S čím MSM kombinovat?

Ačkoliv toho MSM poměrně dost zvládne, hodí se ho kombinovat s dalšími látkami, které bývají součástí kvalitní kloubní výživy.

Ve složení hledejte kromě MSM i:

 • Glukosamin
 • Chondroitin
 • Kolagen
 • Vitamín C
 • Kadidlovník pilovitý
 • Vápník

A další látky, jejichž účinky se podporují navzájem. Také nezapomínejte na to, že aby se mohl účinek kloubní výživy dostatečně projevit, musíte ji užívat každý den v doporučeném množství.