Křupání v koleni při chůzi: Dá se ho zbavit? + příčiny

Přeskakování v koleni a křupání činí problém mnoha lidem, a to ať už jsou fyzicky aktivní, nebo ne. V některých případech to nemusí znamenat nic vážného, úplně vyloučit ale nelze ani úraz nebo nastupující chronické onemocnění pohybového aparátu. Co byste tedy měli vědět?

Křupání v koleni

Určitě se vám to už alespoň jednou v životě stalo. Chtěli jste zvednout nějaký těžký předmět ze země nebo jste během cvičení natáhli nohu, a v té chvíli jste uslyšeli slabé křupnutí, které se ozvalo někde z hlubin vašeho kolene. Jelikož to nemusí vždycky bolet, často tenhle projev organismu ignorujeme a nepřisuzujeme mu téměř žádnou závažnost. Problém je v tom, že takové jednání by se nám nemuselo v dlouhodobém horizontu vyplatit.

Co přesně lupání a přeskakování v koleni znamená? A dá se nějak řešit?

Co způsobuje křupání v koleni – příčiny

Křupání v koleni může úzce souviset s úrazem. Není tomu tak ale vždycky. V některých případech se tak projevuje i deformace kolenního menisku. Jeho hlavním úkolem je vyrovnávání nárazů mezi stehny a lýtky. Lupavý zvuk může například naznačovat, že došlo k jeho natržení nebo výraznějšímu poškození.

Také ale může jít o projev nastupující osteoartrózy, na kterou v současné době neexistuje žádná konkrétní léčba. (Technicky vzato se lékaři snaží hlavně zpomalit progresi onemocnění a zmírnit jeho projevy.)

Kdy se jedná o problém?

Určitě byste neměli ignorovat, pokud na koleno nemůžete přenést svoji váhu. Kromě toho, že to může bolet, může vás to omezovat i ve vašem každodenním pohybu. Také byste neměli ignorovat viditelný otok, zarudnutí a teplou/začervenalou kůži, protože to může znamenat, že se v koleni vytvořil zánět.

V neposlední řadě, lékaře vyhledejte i v případě, že tomuto jevu předcházel úraz kolene nebo v případě, že se problém s bolestí a křupáním v koleni postupně zhoršuje.

jak se zbavit křupání v kolení

Jak se zbavit křupání v koleni?

Velmi záleží na tom, co křupání v koleni způsobilo. Pokud se jedná o přímý následek úrazu, nejlepší pro vás bude, když si necháte poradit přímo od lékaře. (Ten vám může například doporučit operaci kolene.)

U osteoartrózy zase může být řešením podávání léků proti bolesti a zánětům, pravidelnější kontrola pohybového aparátu a změna životního stylu.

Pomoci vám může také:

  • Nošení správné obuvi a ortopedických vložek (kvalitní se dají sehnat i za pár korun v lékárně)
  • Přiměřené cvičení, které posílí klouby a svaly v jejich okolí
  • Pravidelná masáž kolene
  • Omezení neřestí (příjem sodíku, alkohol, kouření…)

Pokud si přejete zůstat fyzicky aktivní, vybírejte si takové sporty, které pro váš pohybový aparát nepředstavují takovou zátěž. Vhodná je například jóga, chůze a plavání. V některých případech může být začátek jakéhokoliv pohybu nepříjemný, ale ne bolestivý (například můžete mít ztuhlé klouby a může chvíli trvat, než se pořádně rozhýbete). V takovém případě je klíčové, abyste toto počáteční nepohodlí překonali.

Pokud však cítíte ostrou a paralyzující bolest, měli byste s vybraným pohybem okamžitě přestat.

Jak předcházet problémům s klouby?

Ne všem chorobám pohybového aparátu se dá účinně předcházet. Například u artrózy a revmatoidní artritidy ani nevíme, co je způsobuje, takže se potenciálním spouštěčům nemůžete vyhnout. (Ne vždy to navíc jde, protože roli může hrát i rodinná anamnéza.)

Obecně se ale doporučuje dodržovat zdravější životní styl. Jeho součástí by měl být pravidelný pohyb, který přispívá k promazávání kloubů kloubní tekutinou, k udržování normální hustoty kostí a podobně. Zároveň se ale snažte příliš nezatěžovat jednu skupinu kloubů, protože to může vést k rychlejšímu opotřebení.

V neposlední řadě také nezapomínejte na pravidelné užívání vícesložkové kloubní výživy, ve které by neměly chybět látky jako kolagen, vitamín C, MSM, glukosamin, chondroitin, kadidlovník pilovitý, vitamín D, vitamín K, vápník a podobně.

Kloubní výživa vás sice nedokáže zbavit již existujících zdravotních potíží, její dlouhodobé užívání ale může přispět ke zlepšení vašeho životního komfortu a pohyblivosti.