Chondroitin na klouby a chrupavky: Proč ho užívat?

Chondroitin sulfát bývá jednou z látek, která se nachází ve složení volně prodejných doplňků stravy na podporu normálního stavu pohybového aparátu. Málokdo o něm má ale všechny potřebné informace, takže netuší, proč se do nich dává. Proto si ho blíže představíme v našem dnešním článku.

chondroitin na klouby

Chondroitin je látka, o které toho hodně z nás moc neví. Nedovedou si představit, kde přesně se v našem těle nachází, co vlastně umí a proč se přidává do kloubní výživy. To je škoda, protože kvůli této neznalosti se mu můžete naprosto zbytečně vyhýbat.

Na klouby navíc nepůsobí sám. Obvykle se páruje ještě s několika dalšími složkami, které přispívají k tomu, aby byly naše klouby v co možná nejlepší kondici.

Tak se pohodlně posaďte a pokračujte ve čtení

Proč je chondroitin důležitý?

Chondroitin je tělu známá látka. Jde o polysacharid, který se nachází například v mezibuněčné hmotě a chrupavkách. Má silný záporný náboj, který mu umožňuje osmoticky zadržovat vodu. To je hodně důležité, protože bez toho by chrupavkám chyběla jejich pružnost.

Aby se mohl přidávat do doplňků stravy, nejčastěji se získává extrakcí z vepřových či hovězích chrupavek.

chondroitin účinky na klouby

Jeho účinky na klouby

Dlouhodobé užívání doplňků stravy s chondroitinem přispívá k podpoře normálního stavu kloubních chrupavek, které by neměly ztrácet hydrataci a pružnost. Také může přispět ke zpomalení odbourávání chrupavky, což se hodí nejen ve starším věku, kdy může dojít k postupnému opotřebení kloubů, ale i při stabilizaci chronických chorob pohybového ústrojí.

Aby se však podpořil jeho účinek, poměrně běžně se v kloubní výživě kombinuje ještě s dalšími složkami, které pozitivně působí na pohybový aparát, a o kterých se budeme společně bavit o pár řádků níže.

Jak ho užívat?

I když se chondroitin přirozeně nachází ve zvířecích chrupavkách, většina lidí ho nebude chtít (snad mimo kvalitní vývar z kostí) chtít konzumovat. Z toho důvodu je pohodlnější formou užívání vícesložkové kloubní výživy, která má jasně stanovené dávkování, nemá nepříjemnou pachuť a dá se brát každý den.

Glukosamin, chondroitin a MSM

Nejlepších výsledků dosáhnete, když ve složení kromě chondroitinu objevíte ještě glukosamin a MSM. To jsou další látky, které pozitivně působí na normální stav kloubů. Také mohou přispět k redukci zánětů, které se mohou objevit v průběhu chronických onemocnění, a které mohou komplikovat léčbu a způsobovat bolest.

Samozřejmě to ale nejsou všechny látky, které byste měli ve složení vybraného výrobku hledat, protože pohybový aparát toho ke svému prospívání potřebuje ještě mnohem víc.

Zapomenout byste neměli například na:

  • Kolagen
  • Vitamín C
  • Kadidlovník pilovitý

Vitamín C je v kombinaci s kolagenem velmi důležitý, protože podporuje jeho lepší účinek. Mnoho kloubních výživ obsahuje pouze kolagen bez vitamínu C, což znamená, že byste ho měli během jejich užívání doplňovat z jiného zdroje. Hodně lidí to ale neví, takže ani dlouhodobé užívání kolagenových přípravků nemusí mít v jejich případě očekávaný výsledek.

Nevyhazujte tedy příště své peníze z okna a vyberte si kvalitu.