Bolest kyčle: Co signalizuje a jak se jí zbavit?

bolest kyčle

Bolest kyčle při spaní na boku může znamenat, že příliš dlouho odpočíváte na jedné straně. Také ale může jít o příznak toho, že byste měli svým kyčlím věnovat zvýšenou pozornost, protože je může trápit nějaký dosud nezjištěný zdravotní problém. Co vše byste měli o bolesti kyčlí vědět? Na to se zaměříme níže.

Bolest kyčlí je velice nepříjemná, protože je potřebujeme k vykonávání širokého spektra fyzických úkonů, které nás udržují v pohybu. Velkou pozornost bychom jim ale měli věnovat (nejen) ve vyšším věku, protože kyčelní kloub je poměrně náchylný ke vzniku různě vážných pohybových potíží.

Co signalizuje bolest kyčle – příčiny

Bolest kyčle může přijít náhle, například bezprostředně po prodělání úrazu (kterým může být i pád), ale může jít i o stav, který se u vás rozvine postupem času. Asi nemusíme říkat, že druhý jev je problematický v tom, že se tímto způsobem projevují chronická onemocnění pohybového ústrojí.

Co signalizuje bolest kyčle příčiny

Artróza kyčle

Artróza je zdravotní problém, který postihuje především starší jedince. V jeho průběhu dochází k postupnému opotřebování kloubní chrupavky, která je důležitá pro plynulý a bezbolestný pohyb. Tento problém tedy poznáte především podle ztuhlosti, bolesti a horší pohyblivosti.

Zánět kyčle

Zánět kyčle může být způsoben mnoha různými příčinami. Může jít o následek prodělaného zranění, může za ním však stát i zánět tíhového váčku (kterému se říká bursa). Tento váček je přirozenou součástí kloubu. V jeho nitru se nachází tekutina, která klouby promazává během pohybu. Bursitida tedy způsobuje zhoršenou pohyblivost a další nepohodlí v oblasti kloubu.

artróza zánět vykloubená kyčel

Vykloubená kyčel

Vykloubená kyčel může přijít ke slovu po autonehodě nebo nějakém vážnějším úrazu, poměrně běžně bývají jeho původcem sporty, v jejichž průběhu pracujete nohama.

Může jít například o:

  • Fotbal
  • Kick-box
  • Bruslení
  • Tanec

Z toho důvodu vám doporučujeme dbát na zvýšenou opatrnost. Pokud je to navíc alespoň trochu možné, měli byste být v kontaktu s trenérem, který vás naučí správné techniky. To by mělo minimalizovat riziko toho, že si nechtěně ublížíte.

Naražená kyčel

Naražená kyčel je relativně málo závažný problém. Obvykle k němu dochází po mírnějším pádu, nebo po kolizi s nábytkem. (Někdy také může jít o výsledek zběsilého brždění řidiče v MHD, který se snaží zabránit nehodě.) Ačkoliv naražená kyčel dovede pořádně bolet (a také můžete mít modřinu a otok), váš stav by se měl brzy zlepšit i bez nutnosti předchozí návštěvy lékaře.

Bolest kyčle v noci

Bolavá kyčel vás může v průběhu noci obtěžovat natolik, že vám znemožní kvalitní odpočinek, který tělo potřebuje ke své regeneraci. V první řadě se ujistěte, že v noci spíte v dobré pozici. Pokud navíc máte tendenci spát pouze v jedné poloze, několikahodinové setrvání kloubů na jednom místě může způsobovat ztuhlost.

Poměrně často jde ale o příznak nějakého jiného zdravotního problému, který se tímto způsobem hlásí o vaši pozornost. Zmínit bychom mohli například zánět tíhového váčku, artrózu a zánět šlach.

Dále může mít na bolest kyčle v noci vliv nevhodná matrace s polštářem a těhotenství.

bolest kyčle v noci naražená

Bolest kyčle při chůzi a běhu

Opačným problémem je bolest kyčle při chůzi a běhu. Tento jev může znamenat, že máte poškozené svaly a šlachy v kyčli a jejím bezprostředním okolí. Také ale může jít o problém s kostmi a nervy. V neposlední řadě nesmíme vynechat ani chronické onemocnění kyčelního kloubu.

Jmenovat můžeme například:

  • Revmatoidní artritidu
  • Osteoartrózu
  • Zánět šlach
  • Zánět tíhového váčku
  • Natažení flexoru kyčle
  • Frakturu
  • Osteoporózu
  • Dislokaci

A mnoho dalších.

Vzhledem k tomu, že viníků existuje tolik, určitě je vhodné se nechat důkladně vyšetřit a následně se se svým problémem léčit.

Co pomáhá na bolest kyčle?

Při řešení bolestí kyčle je důležité vědět, co tento problém způsobilo. Například osteoartróza bude vyžadovat jiný typ zacházení než osteoporóza nebo zlomenina. Existuje ale pár tipů a triků, které se doporučují více méně všem lidem bez rozdílu. (Jediné co je potřeba dodržet je případné doporučení lékaře, který vám stanoví délku klidového režimu.)

co pomáhá na bolest kyčle cviky výživa

Cviky

Jelikož kyčel je dost pohyblivým kloubem, aby o tuto schopnost nepřišel, je potřeba ho udržovat aktivní. Neznamená to, že byste měli začít co nejdříve běhat nebo trávit hodiny v posilovně. Bohatě stačí vykonávání jednoduchých protahovacích cviků.

Jedním ze cviků je ten, že si lehnete na záda, uvolníte své tělo a na střídačku budete přitahovat kolena směrem k hrudníku. Koleno vždy obejměte rukama a kontrolovaně ho (lehce) vytočte směrem dovnitř. Pak nohu zase vraťte zpátky na zem. Na kyčle pomáhá i známá jógová pozice, které často říkáme motýlek. Sednete si na zem a plosky nohou spojíte k sobě. Následně pak koleny udělejte pohyb na motýlka. (Dávejte akorát pozor na to, abyste to nepřehnali. Nikdy se nesnažte tlačit kolena k zemi na sílu. Při pravidelném cvičení se k tomuto cíli dopracujete až časem.)

Kloubní výživa

Nejdůležitějším bodem je dlouhodobé užívání kvalitní kloubní výživy, která obsahuje větší množství látek pro normální stav kostí a kloubů. Že jste si vybrali správně poznáte podle toho, že ve složení najdete glukosamin, chondroitin, MSM, kolagen, vitamín C, kadidlovník pilovitý a mnoho dalších látek.

Ačkoliv vás kloubní výživa nevyléčí z vážných chorob pohybového aparátu, může zmírnit zánět s bolestí a podpořit pohyblivost. Kromě seniorů ji ale mohou užívat i fyzicky aktivní jedinci, u kterých hrozí zvýšené riziko rychlejšího tělesného opotřebení.