bolavé koleno

Trápí vás bolavé koleno? 3 tipy, které pomohou 

Dlouhodobá bolest kolen rozhodně není ničím příjemným. Většinou ale nejde o problém, který by vznikl ze dne na den. Proto se podíváme na to, co znamená bolest kolene při ohnutí a jaké má tento stav příčiny.

Kolena musí v průběhu celého života snášet velkou zátěž. V dětském věku všichni rádi poskakujeme (a taky občas padáme). Mnozí se navíc věnují nějakému vrcholovému sportu, který klade zvýšené nároky na jejich pohybový aparát. Stačí ale i pravidelné provozování nějakého rekreačního sportu a fyzicky namáhavá práce, a je jen otázkou času, kdy budete muset začít řešit jejich bolest i vy.

Jelikož málokdo z nás může svůj problém vyřešit tak, že přestane cokoliv dělat a spokojí se s tím, že bude po zbytek života sedět někde v křesle, podíváme se na to, jaké má bolest kolen rizikové faktory a jaké tipy vám ji pomohou překonat.

náhlá klidová bolest kolene příčiny

Co způsobuje bolest kolene?

Bolest kolene nemusí paradoxně vůbec souviset s tím, že se vám něco stalo s kloubem. Může jít například o natažené svaly a vazy. Nesmíme ale bohužel zapomenout ani na široké spektrum různě vážných úrazů, které se běžně dějí při sportu.

Náhlá bolest kolene

Náhlá bolest kolene se často spojuje s úrazem kolene. Typicky může jít o zlomeninu, přetržený vaz nebo o poškození kolenní čéšky. Pokud jste trochu starší, není vyloučeno, že vás koleno začne bolet i kvůli onemocnění dnou, v průběhu které se v kloubech koncentruje kyselina močová. (Pro dnu jsou typické záchvaty, takže problémy nemusíte pociťovat v čase stále stejně.)

Co se týče rizikových faktorů, kromě sportu jde i o autonehody a o pády, speciálně u seniorů pak hrají celkem významnou roli. (Především proto, že jim ve zvýšené míře hrozí zlomenina kyčelního krčku.)

klidová a náhlá bolest kolene

Klidová bolest kolene

Bolest kolen vás může zaskočit i během odpočinku, nehledě na to, zda se rozhodnete odpočívat přes den nebo přes noc. V tomto případě může být bolest kolen vyvolána pravidelným během, který kvůli intenzivnějšímu dopadu vytváří na kolena zvýšený stres. Také ale může jít o příznak artrózy kolene, o zánět tíhového váčku nebo o úraz.

3 tipy, jak na bolavé koleno

Masti

Jedním z pomocníků může být speciální mast na klouby, která se dá sehnat bez předpisu v lékárně. Kromě bylinek tyto masti často obsahují i látky, které mají mírný protizánětlivý a anestetický účinek. Ačkoliv úleva často přichází krátce po aplikaci, mast má nevýhodu v tom, že málokdy řeší podstatu problému. (Obvykle ho spíš jen utlumí, abyste mohli v řádu několika hodin normálně fungovat. Pak se bolest může zase vrátit, což vyžaduje další aplikaci masti na postižené místo.)

mast na bolavé klouby
cviky na bolest kolene

Cviky

Ne vždy je žádoucí, abyste nechali své koleno v úplném klidu. Proto je dobré se seznámit s několika jednoduchými cviky, které by vám mohly při řešení vašich pohybových komplikací trochu pomoci.

U cvičení je ale důležité, aby vám je nejprve povolil lékař, který dovede odborně zhodnotit, jestli nebudou pro koleno představovat nadbytečnou zátěž. (Například cvičení krátce po zlomenině rozhodně není žádoucí. Pokud ale máte artrózu, cvičit byste v nějakém menším rozsahu určitě měli.)

Také nezapomínejte na to, že aby bylo cvičení pro vaše kolena opravdu bezpečné, není žádoucí přeskakovat rozcvičku. V opačném případě si můžete ještě více ublížit.

Co se týče volby cviků, zkuste:

  • Pokrčení a natažení nohou
  • Opírání se o židli a střídavé ohnutí nohy v koleni do výšky za sebe
  • Zvedání napnutých nohou vzhůru (zatímco budete ležet na břiše)
  • Sed opřenými zády o zeď
  • Chůzi po schodech

Pokud vám cvičení způsobuje intenzivní bolest, měli byste s ním neprodleně přestat, protože vám tímto způsobem dává tělo najevo, že na tuto aktivitu není připravené. Co se týče kardio cvičení, určitě pro vás není vhodný běh. Místo něj zkuste plavání, jógu nebo tai-chi.

Kloubní výživa

Nejdůležitější radou, se kterou byste měli začít, je užívání kvalitní kloubní výživy. A to dokonce i v situaci, kdy vás kolena ještě ani nebolí, nebo je cítíte protestovat pouze příležitostně. 

Dobrá kloubní výživa obsahuje větší množství složek, které se podporují navzájem. Kromě kloubů a chrupavek navíc dodává živiny i svalům, kostem a šlachám, které jsou taktéž důležitou součástí pohybového aparátu. Myslete ale na to, že kloubní výživu musíte užívat každý den a v přesně stanoveném množství. A i tak bude nástup jejích účinků nějakou dobu trvat. (Tělo není automat, do kterého hodíte minci a za třicet vteřin máte výsledek.)

Co se týče složení, hledejte v něm:

  • Kolagen
  • Vitamín C
  • MSM
  • Glukosamin
  • Chondroitin

Vůbec se nebojte ani přípravků, které obsahují i další vitamíny a třeba i nějaké ty bylinky.

bolest kloubů kloubní výživa