Artritida a její druhy: Koho postihuje a jak ji zvládnout?

Artritida je chronické onemocnění kloubů, které má potenciál významně snižovat kvalitu lidského života. Jelikož jím ale trpí poměrně velké procento lidí, je důležité o něm vědět co nejvíce informací. Nikdy totiž nevíte, kdy se vám budou hodit.

Artritida

Choroby pohybového aparátu dovedou být záludné, protože se mohou plně projevit až s postupujícím časem. Právě to je případ artritidy, která na vás obvykle neudeří v plné síle ze dne na den. Bohužel pro nás, artritida není v současné době léčitelná. A co víc, zánět, který je v těle přítomen, může mít negativní dopad na délku dožití člověka, kterým tímto onemocněním trpí.

Co je to artritida

Artritida je zánětlivé onemocnění kloubů, které může postihnout buď jeden, nebo rovnou celou skupinu. V současné době existuje přes 100 známých druhů artritidy, nejčastěji se ale setkáváme s revmatoidní artritidou a psoriatickou artritidou. 

Koho nejčastěji postihuje?

Toto onemocnění častěji postihuje ženy, u kterých nejběžněji propuká mezi 30 až 50 lety. (Může se ale vyskytnout i u dětí, dospívajících a mladých dospělých.) Větší riziko podstupují i lidé, kteří trpí lupénkou, kuřáci, obézní jedinci, lidé s genetickými predispozicemi a fyzicky hodně aktivní jedinci, u kterých dochází k rychlejšímu opotřebení organismu (a u kterých existuje i zvýšené riziko nějakého zranění).

co je artritida revmatoidní Psoriatická

Revmatoidní artritida

Revmatoidní artritida je ve své podstatě autoimunitní choroba, v průběhu které tělo napadá svoje vlastní buňky. Mezi hlavní příznaky patří zánět, který vede k poškození kloubů. Zvlášť, pokud se toto onemocnění neléčí. Dále se objevují otoky, bolest a zhoršená pohyblivost kloubů. Hodně lidí s tímto onemocněním také zaznamenává ranní ztuhlost. V současné době není známo, proč toto onemocnění přesně propuká. Jednou z hypotéz je ale to, že tělo je zmatené po boji s nějakou infekcí.

Psoriatická artritida

Mezi příčiny psoriatické artritidy patří lupénka, kterou máme zafixovanou jako kožní onemocnění. Zajímavostí je, že i když spolu tyto dva stavy souvisí, problémy s klouby má asi jen 10 až 30 % nemocných.

První příznaky psoriatické artritidy se objevují mezi 30 až 50 lety. Obvykle se ale nejprve ukáže lupénka na kůži. Mezi běžné projevy onemocnění kloubů pak patří otékání prstů.

Jak zvládnout život s artritidou?

Léčba artritidy většinou znamená, že se lékař pokusí zmírnit její projevy a zpomalit její progresi. Obvykle se doporučuje užívání předepsaných léků a rehabilitace, která vás udrží co nejdéle aktivní. 

Dále je důležitý zdravý jídelníček, ve kterém je dostatečné množství čerstvého ovoce a zeleniny. Právě tyto potraviny obsahují velké množství antioxidantů, které dovedou podpořit tělo v boji proti chronickému zánětu. Doktor vám může dále doporučit redukci nadbytečné hmotnosti a přikládání obkladů, které by vám měly ulevit od vašich nepříjemných pocitů.

Pokud nic z toho nepomáhá, můžete používat hůlku (nebo další podpůrné prostředky), nebo můžete podstoupit operaci.

jak zvládnout život s artritidou kloubní výživa

Co dalšího můžete udělat pro své klouby?

Své snažení můžete podpořit dlouhodobým užíváním kvalitní kloubní výživy s komplexnějším složením. Ačkoliv vás nemůže z artritidy vyléčit, ve srovnání s jinými tipy dovede působit zevnitř.

Ve složení hledejte především:

  • MSM
  • Glukosamin
  • Chondroitin
  • Kolagen
  • Vitamín C
  • Kadidlovník pilovitý

Taková kloubní výživa vám může nabídnout redukci zánětů, podporu pohyblivosti a redukci bolestí.

Podmínkou pro užívání kloubní výživy ale není pouze nemoc. Těžit z ní mohou i dosud zdraví jedinci, kteří každodenně zatěžují svůj pohybový aparát, kterému chtějí tímto způsobem dopřát něco navíc.