Nejčastější příčiny zánětu kloubů + řešení

Zánět kloubů je nepříjemným zdravotním problémem, který vám může ztěžovat váš každodenní život. Co všechno může za tímto jevem být? A jaké existují úlevové prostředky a způsoby léčby?

zánět kloubů

Lidské tělo není po celý život stejné. I když největší změny často zaznamenáváme v mládí, kdy z malého novorozence postupně vyrosteme a stane se z nás dospělý člověk, vývoj neustává ani posléze.

Dovnitř sebe obvykle nevidíme, takže může dojít k tomu, že si nejsme vědomi toho, že máme v nějakém kloubu zánět. Ten se může přihlásit o slovo později, kdy se vymkne kontrole. Také ale nemusíme vědět o tom, jak se nám každý den opotřebovávají klouby nebo že nám vlivem stárnutí a špatně nastaveného životního stylu nepozorovaně řídnou kosti.

Co vše může zánět v kloubech vyvolat? A co s tím?

Co je to zánět kloubů?

Zánět se může objevit v prakticky jakékoliv části těla, tedy i v kloubech. Postihnout může buď jeden, nebo celou skupinu. U zánětu kloubů navíc existuje zvýšené riziko, že se rozšíří i do okolních tkání.

Zánět kloubu může být kromě jiného i jednorázový a po jeho vyléčení bude vše v pořádku, nebo chronický. V takovém případě vás může trápit delší dobu nebo opakovaně. Nezřídka může jít o projev nějakého vážnějšího onemocnění. Ne všechny druhy zánětu jsou nežádoucí. V některých případech může reakce těla odkazovat na to, že probíhá proces hojení. Občas ale imunitní systém nedokáže správně vyhodnotit hrozbu a napadá své vlastní součásti, které ho nijak neohrožují.

Co způsobuje zánět kloubů?

co způsobuje zánět kloubů příčiny

Dna

Jedním ze zdravotních problémů, který může způsobovat zánět v kloubech, je dna. Jde o dlouhodobé onemocnění, pro které je typická zvýšená koncentrace kyseliny močové, která může v kloubech vytvářet krystaly, které v nich nemají co dělat. Nejčastěji tento problém postihuje palce, ruce, klouby v zápěstí a v kolenou. Krystaly dovedou vyvolat zánětlivý proces, kvůli kterému můžete cítit bolest a může způsobovat řadu dalších potíží.

Revmatoidní artritida

Řada lidí má potíže i s revmatoidní artritidou. Jde o autoimunitní onemocnění, což znamená, že imunitní systém napadá své vlastní součásti, a to i přesto, že pro něj nepředstavují žádnou hrozbu. Nejčastěji organismus napadá klouby na rukou a v prstech, zápěstí a nohou. Také ale může mít negativní vliv na plíce, srdce a oči.

Psoriatická artritida

Trpíte lupénkou? Pak byste měli vědět, že odhadem 30 % nemocných může kromě jejích projevů na kůži řešit i další potíže. Patří mezi ně například psoriatická artritida. Opět může postihnout kolena, prsty, kotníky a zápěstí. Pokud tedy toto onemocnění máte, měli byste pravidelně sledovat i zdraví svého pohybového aparátu.

Osteoartróza

Pozor byste si měli dát i na osteoartrózu, v průběhu které dochází ke zúžení kloubních štěrbin, k osteofytům na okrajích kloubních ploch a k mnoha dalším potížím, které mohou výrazně negativně ovlivnit váš každodenní život.

co pomáhá na zánět kloubů

Co pomáhá na zánět kloubů?

Pokud zánět kloubů způsobila bakteriální infekce, což zjistí na základě vyšetření váš lékař, může vám nasadit antibiotika, která by ji mohla vyřešit. Také ale můžete vyzkoušet bylinky na klouby, které podporují jejich normální funkci a pohyblivost, což může být v průběhu onemocnění kloubů taktéž důležité.

Ať už řešíte zánět kloubů, jste fyzicky aktivní nebo sportujete, nezanedbávejte užívání vícesložkové kvalitní kloubní výživy, která obsahuje látky na podporu normálního stavu pohybového ústrojí a kloubů.

V jejím složení primárně hledejte:

A další složky, které spolu se zdravým životním stylem, přiměřenou pohybovou aktivitou a konzervativním způsobem léčby mohou přispět k tomu, že se vám bude žít zas o něco lépe.