Příčiny bolesti kloubů na ruce + řešení

Pracujete denně na počítači nebo máte manuální zaměstnání, ale po nějaké době vnímáte bolest kloubů na ruce? I když to může být jen dočasné, nevyplatí se tento problém podceňovat. Mohlo by jít totiž i o chronické onemocnění, které o sobě dává touto formou vědět.

bolest kloubů na ruce

Ruce jsou pro většinu lidí velmi důležité, protože bez jejich pomoci bychom nedokázali vykonávat široké spektrum běžných aktivit. Také bychom nemohli v mnoha případech pracovat, takže bychom nemuseli mít dostatek prostředků pro své přežití. A to by mohl být opravdu problém.

Z toho důvodu si musíme zdraví rukou pravidelně všímat. A v případě potíží bychom měli pracovat na nalezení vhodného řešení.

Jak na to?

Co znamená bolest kloubů na ruce – příčiny

Klouby na rukách nás mohou bolet ze spousty různých důvodů. Některé z nich jsou přechodné a nejsou příliš vážné. U jiných to naopak neplatí a mohou nám znepříjemňovat život pořádně dlouhou dobu.

Koho například bolí zápěstí, ten by měl dávat pozor na syndrom karpálního tunelu, který se nemusí týkat jen kancelářských profesí. (Ohroženi mohou být i lidé, kteří pracují u pásu.) Také ale může jít o příznak zlomeniny zápěstí či o projev osteoporózy, v jejímž průběhu dochází k odvápnění kostí. Kost s kloubem pak může bolet až ve chvíli, kdy je odvápnění skutečně vážné.

Dále může být na vině vznik ganglionu, což je kapsa, která je naplněna rosolovitou hmotou. I když se obvykle nachází na zápěstí či na kotníku, vyskytnout se může i na kloubech prstů. Ganglion může zmizet samovolně, může se ale pravidelně vracet. Jeho vznik pak často souvisí s přetížením. V neposlední řadě může být bolest rukou jedním z příznaků diabetu.

bolest kloubů na rukou

Artróza

Dalším obvyklým problémem, který se přímo týká funkce pohybového ústrojí, je artróza, během které dochází ke ztenčování a úbytku kloubních chrupavek. Jde o chronické onemocnění pohybového aparátu, které není v současné době léčitelné. Z toho důvodu se lékař snaží alespoň zpomalit jeho progresi.

Pozor si také dávejte na revmatoidní artritidu, která taktéž může postihnout klouby na rukách. Opět není léčitelná, způsobuje bolest a horší pohyblivost a v krajním případě deformuje ruku a prsty.

Úraz

K úrazu se může člověk dopracovat velmi snadno. Například si přirazí prst do dveří. Někdy ale nemusí jít vyloženě o frakturu, na pohyblivost prstů a rukou má špatný vliv i natažení šlach, natržení svalů a podobně.

Jak se zbavit bolesti kloubů na ruce?

Hodně záleží na tom, co tento problém vyvolalo. Je jasné, že fraktura kosti bude vyžadovat úplně jiný přístup než revmatoidní artritida či osteoporóza. A to už vůbec nemluvíme o ganglionu, který může zmizet sám, ale také může jeho obsah vysát lékař prostřednictvím jehly.

Obecně se dá ale říct, že je důležitá opatrnost a snaha o omezení jednostranného pohybu. V průběhu dne vám určitě pomůže cvičení prstů a rukou, která jste dělali v první třídě, aby se vám ruka uvolnila před psaním. V případě dlouhodobých potíží také není na škodu navštívit lékaře, který se bude snažit najít jádro problému.

jak se zbavit bolesti kloubů na ruce

Nezapomínejte na výživu kloubů

Ať už vás klouby na rukou bolí kvůli zvýšené námaze nebo chronickému onemocnění pohybového aparátu, nezapomínejte na dlouhodobé užívání kvalitní kloubní výživy, která může prospět i dalším částem vašeho těla.

Že jste si ji vybrali dobře poznáte podle toho, že v jejím složení najdete:

A další látky, které poskytnou vašemu tělu skutečně komplexní péči.