Co znamená tenisový loket a jak ho léčit?

tenisový loket

Pokud se pravidelně věnujete tenisu, je jen otázkou času, kdy vás z něj začne bolet loket. Jelikož vás může toto zranění limitovat při vykonávání běžných denních činností, podíváme se na to, jak léčit tenisový loket a také na to, zda existují způsoby, jak se mu dá předcházet.

Říká se, že sportování prospívá lidskému zdraví. Má to však své ALE. Pokud nějakou aktivitu nevykonáváte správně nebo ji děláte příliš často, může se to odrazit na opotřebení části těla, kterou k danému sportu potřebujete nejvíce.

Své o tom vědí lidé, kteří rádi hrají basketbal, golf a tenis, protože právě tyto sporty vedou k přetížení lokte a jeho následné bolesti. Zcela paradoxně se ale k tenisovému loktu můžete dopracovat i manuální prací, v jejímž průběhu vykonáváte jednotvárné pohyby rukama.

Jelikož tenisový loket nebývá pro nikoho příjemný, mrkneme se na to, jestli pomáhá ortéza, tejpování nebo něco jiného.

co znamená tenisový loket příčiny

Co znamená tenisový loket?

Tenisový loket je zdravotní problém, v průběhu kterého dochází k zánětu zevního epikondylu pažní kosti. Zjednodušeně řečeno, člověk s tenisovým loktem bude pociťovat nepříjemnou bolest vnější strany lokte. Zajímavostí je, že tento problém postihuje ve stejné míře jak ženy, tak muže. Kromě sportu ho může vyvolat i jednotvárné pohybování pažemi. (Například při práci.)

Nejčastější příčiny jeho vzniku

Při vzniku tenisového lokte hraje významnou roli přetěžování této části těla.

To se děje při:

  • Hraní tenisu
  • Hraní golfu
  • Manuální práci (například na výrobní lince)
  • Práci s kladivem
  • Práci s myší
  • Plavání

Jak tedy vidíte, propracovat se k němu můžete mnoha aktivitami, v jejichž průběhu se v ruce buduje napětí.

tenisový golfový loket příznaky

Jak ho poznat – příznaky

Tenisový loket dokážete celkem spolehlivě rozeznat. Prvním jasným projevem je bolest vnější strany lokte. Nejprve může být mírná, ale postupem času má tendenci se zhoršovat. Bolest navíc může vystřelovat z lokte až do zápěstí. Dále si všímejte oslabeného úchopu, bolesti lokte při potřásání rukou nebo při stlačení nějakého objektu a bolesti při manipulaci s nějakou věcí. (Například při otevírání sklenice s okurkami a podobně.)

Co pomáhá na tenisový loket?

Někteří lidé se domnívají, že jim pomůže tejpování. Ve skutečnosti to ale není dlouhodobé řešení. Tejp můžete používat například při sportovních aktivitách, protože je to (ve své podstatě) odlehčená verze ortézy. Od tohoto nápadu ale neočekávejte, že vám kromě udržení lokte ve správné pozici pomůže dosáhnout něčeho jiného. (Navíc, tejp by vám měl udělat zkušený fyzioterapeut, v opačném případě se mohou vaše problémy spíš zhoršit.)

O něco lepší jsou protahovací cviky, které můžete průběžně vykonávat během své pracovní aktivity nebo před zahájením cvičení. Dále pomáhá studený obklad a pokud možno odpočinek. Také se hodí dlouhodobé užívání kvalitní kloubní výživy s komplexnějším složením. (Pro představu, na etiketě najdete kromě kolagenu a vitamínu C i chondroitin, glukosamin, kadidlovník pilovitý, MSM, vápník, vitamín K2…)

tenisový loket co pomáhá

Jak tomu předejít?

Když navážeme na předchozí odstavec, určitě je vhodné při sportování a fyzicky náročné práci užívat kvalitní kloubní výživu, která podpoří normální stav vašeho pohybového ústrojí a i tělesnou regeneraci.

Dále zkuste:

  • Omezit výkon práce/sportu pouze jednou rukou
  • Nepřekonávat limity pohyblivosti své ruky (mnohem lepší je pohyb střední intenzity)
  • Rozcvičku
  • Používat pracovní doplňky (antivibrační kladivo, podložka pod zápěstí při práci na PC a podobně)

Také vám může pomoci, když se při vykonávání nějakého sportu (typicky třeba již zmíněného golfu a tenisu) poradíte s trenérem, jakou vám doporučí techniku.